21 січня 2022, 11:09
У п’ятницю, 21 січня 2022 р., Харківський історичний музей імені М.Ф. Сумцова відзначає 102-річчя. На честь цієї дати згадуємо важливі факти з історії нашого закладу.
Харківський історичний музей імені М.Ф. Сумцова веде свій родовід від музею Слобідської України імені Г.С. Сковороди, заснованого в січні 1920 р.
Біля його витоків стояв видатний вчений, етнограф, історик Микола Федорович Сумцов. Він був першим директором музею в 1920-1922 рр., особисто розробив основні засади роботи закладу.
У той час музей розміщувався в будинку колишнього художньо-промислового музею на Пролетарській площі.
Після смерті Сумцова музей очолила його учениця і послідовниця Раїса Сергіївна Данківська.
Вона намагалася здійснити нереалізовані задуми вчителя. Зокрема, за її керівництвом в музеї відбулася Перша Всеукраїнська краєзнавча конференція, розпочали роботу етнографічні курси, створене Товариство друзів Музею Слобідської України. Втім, на початку 30-х років ХХ століття більшість етнографічних установ була згорнута.
Музей Слобідської України імені Г.С. Сковороди з 1930 р. став називатися Всеукраїнським історичним музеєм, пізніше — Українським державним історичним музеєм.Музей під час Другої світової
Друга Світова війна нанесла тяжкий удар зібранням музею (тоді в його фондах зберігалися понад 100 тис. предметів): частина речей була втрачена під час окупації, інша — дуже постраждала від бомбардування під час евакуації колекцій до Уфи (Башкирія).
Під час окупації неевакуйовані колекції страждали від пограбувань — як стихійних для отримання «сувенірів» на пам’ять про взяття Харкова, так і організованих робочою групою Оперативного штабу Розенберга, який відповідав за пошукові та евакуаційні операції, пов’язані з архівами, бібліотеками та музеями на окупованих територіях.
Музейники прикладали героїчних зусиль, щоб зберегти свої збірки, попри загрозу суворого покарання з боку окупантів та перспективу опинитися у лавах зрадників-колаборантів. Доля деяких з них склалася трагічно.
Невдовзі після звільнення Харкова від нацистів, 28 вересня 1943 р. музей поновив роботу.
До фондів Харківського державного історико-краєзнавчого музею увійшли колекції колишніх Центрального музею революції УРСР, історичного музею імені Г.С. Сковороди та Харківського краєзнавчого музею імені Артема.
Відразу почалася напружена робота з рятування колекцій на місці спаленої археологічної виставки (Сумська, 33) та у будинку Історичного музею (Пролетарська площа, 2). Роботи тривали з 1943 по 1945 pр.
В цей час музей займав приміщення колишнього архієрейського будинку та магазину Жирардівської мануфактури (вулиця Університетська 8 та 10).