Харківський історичний музей

Харківський історичний музей приймає картки єПідтримка

Ця веб-сторінка ліцензована на умовах CC BY-SA 4.0

Двічі присягу не дають (хроніки подій на сході)

Двічі присягу не дають (хроніки подій на сході)

 Вартість квитка:  15 (10) грн

 Місце: 3 поверх

Експозиція розпочала свою роботу 2 вересня 2015 р. Вона знайомить відвідувачів з подіями які передували війні на Донбасі та власне перебігом військових дій на сході України.

Під час Революції Гідності у кровавих зіткненнях на Майдані трагічно загинуло понад 100 активістів. Серед них було троє харків’ян – В. Зубенко, Є. Котляр і Ю. Паращук.

Невдовзі після перемоги над режимом В. Януковича Російська Федерація анексувала Крим і розпалила вогнище війни у Донецькій та Луганській областях.

Початок експозиції представлений низкою фотографій періоду Революції Гідності і комплексом особистих речей Героя України Євгена Котляра, зокрема – каскою з ліхтариком, бензиновою грілкою для обігріву рук, протигазом, залізничним квитком на потяг Харків – Київ.

Також відвідувачі можуть побачити корпус від світло-шумової гранати Терен – 7М, які застосовувалися проти активістів Майдану.

Основна частина експозиційної площі відведена під висвітлення подій пов’язаних з проведенням Антитерористичної операції.

Солідний обсяг фотоматеріалів наданих українськими військовими, прикордонниками і волонтерами показує хід військових дій від боїв за Слов’янськ і до битви під Дебальцевим взимку 2015 року.

Об’ємні оригінальні експонати презентовано низкою особистих речей українських воїнів, залишками від боєприпасів.

Так, зокрема можна виділити декілька, серед них – корпус від ручного протитанкового гранатомету РПГ – 26 «Аглань» доставлений з району населеного пункту Трьохізбенка Луганської області, комплекс особистих речей бійця батальйону ім. генерала С. Кульчицького Національної Гвардії України Павла Петровича Пилипчука (польова кепі, ремінь поясний, хусточка, нагрудна нашивка військовослужбовця НГУ), уламки від снарядів, зокрема залишки ракети від реактивної системи залпового вогню «Смерч», державний прапор України пошитий на замовлення, на якому розписалося декілька сотень громадян – військових, волонтерів і всіх небайдужих людей до долі України. Він має власну назву – «Крихітка».

Поруч, у демонстраційній вітрині, можна побачити невеличкий прапор України з написом на ньому – «128-а ОБР Калуш-Дебальцеве». Цей прапорець належав військовослужбовцям 128-ї окремої гірсько-піхотної бригади. Ця військова частина приймала активну участь у боях за місто Дебальцеве взимку 2015 року. Окрасою експозиції є зразки військової форми передані до Історичного музею військовослужбовцями 92-ї Окремої механізованої бригади (м. Щастя) та бійцями Окремої роти спеціального призначення МВС України «Східний корпус», які взимку 2015 р. несли службу у районі Маріуполя.