Музей у глобальному світі: інновації та збереження традицій
Тези наукових доповідей (повідомлень)
Формування державної частки Музейного фонду України відбувається декількома шляхами, один з них – це передача предметів старовини, що були затримані при спробах незаконного переміщення через митний кордон України.
Основу джерельної бази статті склали публікації в засобах масової інформації та статистичні дані Державної митної служби України. У зв’язку з труднощами доступу до подібної інформації періоду 1990-х – початку 2000-х рр. хронологічні рамки роботи обмежуються 2009-2013 роками.
В зазначений період першою передала вилучені предмети, за згодою суду та Міжвідомчої ради з питань вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей, Севастопольська митниця. Колекція з п’яти самоварів, вироблених в Росії та Османській імперії на межі ХІХ-ХХ ст., один з яких заввишки лише 23 сантиметри, поповнила фонди кримських музеїв [16]. В цілому, окрім Севастопольської митниці, в 2009 р. ще три митні установи передавали до музеїв предмети, які мають культурну та історичну цінність. Це: Львівська, Чернігівська та Старобільська митниці. Протягом року чотири вищезазначені організації сім разів надавали українським музеям конфісковані раритети [16; 19; 2; 8; 14].
Найчастіше серед предметів, які митні органи відправляють до музеїв і бібліотек, зустрічаються монети, банкноти, ікони, книжки, нагороди, предмети побуту, як то канделябри і посуд. Серед масиву раритетів, переданих в 2009 р., треба відмітити колекції фарфору, виробленого на Мейсенському заводі (Німеччина) наприкінці ХІХ століття, і монет з 17 країн світу, духовну літературу, зокрема, видання типографії Києво-Печерської Лаври: Євангеліє (ХVIII ст.), Службу з акафістом Пресвятій Богородиці та Мінею (ХІХ ст.).
Згідно з рішенням Міжвідомчої ради з питань вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей у 2009 р., свої колекції поповнили Бахчисарайський історико-культурний заповідник, Севастопольський художній музей ім. М. П. Крошицького, Бахмацький краєзнавчий музей, Державний політехнічний музей при НТУ «КПІ», Національний музей історії України, Національний науково-дослідний реставраційний центр України та Фастівський краєзнавчий музей. До речі, необхідно зазначити, що директор Бахмацького краєзнавчого музею Т. М. Стригун надзвичайно зраділа переданим колекції монет та медалі «В пам'ять Крымской войны 1853-1856 гг.», оскільки після пограбування музею в 2005 р. це одне з найзначніших поповнень його фондів [16; 19; 2; 8; 14].
У 2010 р. митні установи з Чернігова, Старобільська та Маріуполя п’ять разів передавали вилучені цінності до музеїв. Так, маріупольські митники вилучили у громадянина Російської Федерації старовинний Псалтир та десять ікон, зокрема «Господь Вседержитель», «Богородиця з немовлям», «Образ Богородиці Тихвинської» та «Святий Миколай». Здобутком лише службовців Чернігівської митниці стало не менше 115 предметів, які громадяни Білорусі намагалися вивезти через пункт пропуску «Нові Яриловичі» на українсько-білоруському кордоні. За межі України хотіли доправити «Посмертные художественные произведения Льва Николаевича Толстого» (1911 р.), видані Олександрою Львівною Толстою, колекцію з 80 монет (ХІХ ст.), столовий посуд і холодну зброю часів Веймарської республіки. До Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського співробітники Чернігівської митниці передали 25 нотних видань. Серед них: «Вальси Р. Бергера», «F. Shopin. Pianoforte-werke. Walzer», «Nouvelle lle danse de Salon. Valse», «Souis XV», «К. Т. Брумлер. Етюди», «Ala Bascule. Valse», «Carl Faust. Theresen-valzer», надруковані видавництвом «Леон Ідзиковський» – найстарішою і найпотужнішою приватною фірмою в Російській імперії з видавництва нот. Це підприємство у 1858 р. заснував у Києві поляк Леон Ідзиковський. З 1870 р. при видавництві працював читальний зал на 500 місць, який, з часом, переріс у приватну бібліотеку. Частина нотних видань мають штампи бібліотеки Л. Ідзиковського та автографи.
У 2010 р. ціла низка музейних установ та бібліотек поповнила свої колекції. Це: Національна бібліотека України ім. В. І. Вернадського, Чернігівська обласна універсальна наукова бібліотека ім. В. Г. Короленка, Центральний державний історичний архів України в м. Києві, Державний музей-заповідник «Битва за Київ у 1943 р.», Чернігівський обласний музей ім. В. В. Тарновського, Національна історична бібліотека України, Національний науково-дослідний реставраційний центр України, Музей історичних коштовностей, Національний музей історії, Національний музей історії Великої Вітчизняної війни, Донецький обласний краєзнавчий музей, Дніпропетровський історичний музей ім. Д. І. Яворницького [10; 20; 12; 17; 7].
Найнижчий рівень співпраці між митними структурами та музеями був у 2011 році. Відбулося лише три передачі, в яких брали участь Чернігівська (2 рази) та Львівська митниці (1 раз).
В березні Чернігівська митниця передала музеям та бібліотекам близько 300 різноманітних предметів. Так, представники Національного музею історії України та Національного музею літератури отримали від чернігівських митників дві колекції поштових марок з різних країн світу періоду 1942-1980 рр. загальною кількістю 159 одиниць. Фонди Чернігівського історичного музею ім. В. В. Тарновського поповнилися 47 новими предметами, серед яких колекції нумізматики та нагород радянської епохи. Вперше Чернігівська митниця передала нагороди СРСР до Броварського краєзнавчого музею. А старовинні дерев’яні та глиняні предмети народного побуту отримав Музей архітектури та побуту України. Посуд виготовили на Чернігівщині у ХІХ – на початку ХХ століття. Співробітники Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. В. Г. Короленка отримали двадцять друкованих видань, які побачили світ на межі ХІХ-ХХ століть. Це твори класиків російської та німецької літератури – А. Гончарова, Ф. Достоєвського, І. Крилова, В. Жуковського, Г. Гейне, Ф. Шиллера та різноманітні енциклопедичні видання і словники.
У період, що нами досліджується, найбільш плідними роками співпраці можна назвати 2012 і 2013 роки. В 2012 р. дев’ять установ, підпорядкованих Державній митній службі України, співпрацювали з закладами культури в царині передання вилучених культурно-історичних цінностей, а саме: Кримська, Львівська (2 рази), Чернігівська (2 рази), Житомирська, Полтавська, Київська регіональна, Луганська, Харківська митниці. В цілому, відбулося 11 передач, передано не менше 144 предметів. Завдяки Київській регіональній митниці чотири музеї поповнилися новими експонатами. Наприклад, Національний музей історії Великої Вітчизняної війни отримав дванадцять німецьких портсигарів, чотири таблички з попередженням до єврейського населення, сторінки з особової справи офіцера Радянської армії з особистим підписом маршала Г. К. Жукова [3].
У січні 2012 р. відбулася передача конфіскованих монет до Полтавського краєзнавчого музею. В цій події взяли участь перший заступник начальника Полтавської митниці Т. В. Буряк та головний зберігач фондів Т. К. Кондратенко. Нумізматичний фонд музею поповнився татарськими монетами XIV-XVII століття [11]. В жовтні Кримська митниця передала до Центрального музею Тавриди 23 предмети, 26 цінностей отримав Керченський історико-краєзнавчий музей і два документи потрапили до архіву Автономної республіки Крим. Найдорожчим експонатом є ікона Пресвятої Богородиці Казанської [9]. Того ж місяця Львівській історичний музей отримав 37 старовинних монет, з них 31 античну із міді та срібла, які знаходилися в обігу на території Криму [6]. Дванадцять рідкісних книг XVI-XVIII ст. урочисто передала Житомирська митниця до місцевого краєзнавчого музею та обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олега Ольжича. Найціннішим артефактом виявилося видання «Государственная канцелярия 1810-1910», оцінене експертами у 10 тис. гривень [15].
У 2012 р. свої фонди поповнили: Національний музей історії Великої Вітчизняної війни, Національний військово-історичний музей, Державний музей-заповідник «Битва за Київ», Національний музей історії України, Полтавський краєзнавчий музей, Керченський історико-краєзнавчий музей, Центральний музей Тавриди, Житомирський краєзнавчий музей та Львівський історичний музей.
Кримська, Рівненська, Чернігівська, Ягодинська, Східна, Чопська та Київська митниці протягом 2013 р. 10 разів передавали до музейних закладів України предмети, які мають культурну та історичну цінність, загалом 1187 одиниць [5; 1; 13; 18; 4]. Так, наприклад, Ягодинська митниця передала до Волинського краєзнавчого музею колекцію з трьохсот тридцяти трьох мідних античних монет. Згідно з висновком завідувача відділу експертизи Центрального музею Тавриди (м. Сімферополь) А. Родіонова скарб є автентичним, має історичну цінність як об’єкт матеріальної культури Пантікапею останньої чверті IV ст. до нашої ери [13].
Щодо вартісної складової переданих предметів, то за приблизними підрахунками, за період з 2009 по 2013 рік включно, вона склала 594 тис. 718 гривень [1 – 20]. У вищезгаданий період сорок музеїв, бібліотек та архівних установ України отримали вилучені на кордоні історичні та культурні цінності, а саме: 1) Центральний музей Тавриди; 2) Керченський історико-культурний заповідник; 3) Рівненський обласний краєзнавчий музей; 4) Фастівський державний краєзнавчий музей; 5) Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній»; 6) Волинський краєзнавчий музей; 7) Симферопольський художній музей ім. М. П. Крошицького; 8) Чернігівський обласний історичний музей ім. В. В. Тарновського; 9) Чернігівський обласний художній музей; 10) Чернігівська обласна універсальна бібліотека ім. В. Г. Короленка, 11) Меморіальний комплекс «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр.»; 12) Національний науково-дослідний реставраційний центр України; 13) Державний архів Автономної республіки Крим; 14) Львівський історичний музей; 15) Бахмацький краєзнавчий музей; 16) Державний політехнічний музей НТУ «КПІ»; 17) Національний музей історії України; 18) Донецький обласний краєзнавчий музей; 19) Житомирський обласний краєзнавчий музей; 20) Житомирська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олега Ольжича; 21) Полтавський краєзнавчий музей; 22) Національний військово-історичний музей України; 23) Державний музей-заповідник «Битва за Київ»; 24) Броварський краєзнавчий музей; 25) Музей народної архітектури та побуту України; 26) Національний музей літератури; 27) Національна бібліотека України ім. В. І. Вернадського; 28) Центральний державний історичний архів України у м. Києві; 29) Національна історична бібліотека України; 30) Музей історичних коштовностей; 31) Дніпропетровський історичний музей ім. Д. І. Яворницького; 32. Бахчисарайський історико-культурний заповідник; 33) Музей книги і друкарства; 34) Луганська обласна універсальна наукова бібліотека; 35) Луганський обласний краєзнавчий музей; 36) Харківська державна наукова бібліотека ім. В. Г. Короленка; 37) Харківський художній музей; 38) Харківський історичний музей; 39) Бібліотека Київського національного університету театру, кіно і телебачення ім. І. К. Карпенко-Карого; 40) Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник [1 – 20].
Детальну інформацію щодо кількості передач митницями культурно-історичних цінностей до закладів культури можна побачити у таблиці 1.
Табл.1. Кількість передач культурно-історичних цінностей до закладів культури. Таблицю складено автором на підставі [1 – 20].
Назва митниці |
Кількість передач по рокам |
||||
2009 |
2010 |
2011 |
2012 |
2013 |
|
Чернігівська |
4 |
3 |
2 |
2 |
3 |
Кримська |
- |
- |
- |
2 |
2 |
Львівська |
1 |
- |
1 |
2 |
- |
Київська |
- |
- |
- |
1 |
1 |
Рівненська |
- |
- |
- |
- |
1 |
Східна |
- |
- |
- |
- |
1 |
Старобільська |
1 |
1 |
- |
- |
- |
Севастопольська |
1 |
- |
- |
- |
- |
Чопська |
- |
- |
- |
- |
1 |
Маріупольська |
- |
1 |
- |
- |
- |
Житомирська |
- |
- |
- |
1 |
- |
Полтавська |
- |
- |
- |
1 |
- |
Луганська |
- |
- |
- |
1 |
- |
Ягодинська |
- |
- |
- |
- |
1 |
Харківська |
- |
- |
- |
1 |
- |
Підводячи підсумок, необхідно зазначити, що за період який нами досліджується, п'ятнадцять митних установ, згідно з рішенням суду та Міжвідомчої ради з питань вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей, не менше 36 разів передавали до музеїв, бібліотек та архівів культурні та історичні цінності на загальну суму близько 594 тис. 718 гривень. Серед переданих предметів превалюють книжки, нумізматика, посуд, поштові марки та військові нагороди.
Джерела та література
1. 144 цінних експоната передасть Рівненська митниця краєзнавчому музею [Електронний ресурс] / Телеканал «Рівне 1». – Режим доступу: http://www.rivne1.tv/Info/?id=27284
2. Бойові нагороди, вироби з Мейсенського фарфору та предмети релігійного культу чернігівські митники передали до Фастівського краєзнавчого музею [Електронний ресурс] / Державна митна служба України. – Режим доступу: http://arc.customs.gov.ua/dmsu/control/uk/publish/article?art_id=1386760
3. Київська регіональна митниця повернула культурні цінності українським музеям [Електронний ресурс] / Державна митна служба України. – Режим доступу: http://arc.customs.gov.ua/dmsu/control/uk/publish/article?art_id=3152987
4. Кримська митниця Міндоходів передала до двох музеїв Криму близько 100 культурних цінностей [Електронний ресурс] / Головне управління Міністерства доходів та зборів у Автономній республіці Крим. – Режим доступу: http://crimea.minrd.gov.ua/media-ark/news-ark/114412.html
5. Кримська митниця передала до музеїв раритетний конфіскат [Електронний ресурс] / Історична правда. – Режим доступу: http://www.istpravda.com.ua/short/2013/12/20/140446/
6. Львівська митниця передала понад 30 античних монет Львівському історичному музею [Електронний ресурс] : Варіанти – Новини Львова і Львівщини. – Режим доступу: http://www.varianty.net/5756-lvivska-mytnytsia-peredala-ponad-30-antychnykh-monet-lvivskomu-istorychnomu-muzeiu
7. Маріупольські митники попередили вивезення з України культурних цінностей [Електронний ресурс] / Державна митна служба України. – Режим доступу: http://arc.customs.gov.ua/dmsu/control/uk/publish/article?art_id=1880561
8. Митники збільшили кількість музейних експонатів [Електронний ресурс] / Державна митна служба України. – Режим доступу: http://arc.customs.gov.ua/dmsu/control/uk/publish/article?art_id=1484742
9. Митниця дає «добро»… в музеї Криму [Електронний ресурс] / Аргументы недели. Крым. – Режим доступу: http://ukrainaincognita.com/news/mytnytsya-dae-dobro-v-muzei-krymu
10. Нова домівка для старовинних книг[Електронний ресурс] / Державна митна служба України. – Режим доступу: http://arc.customs.gov.ua/dmsu
11. Полтавські митники поповнили колекцію місцевого музею [Електронний ресурс] / Державна митна служба України. – Режим доступу: http://arc.customs.gov.ua/dmsu/control/uk/publish/article?art_id=3152881
12. Працівники Чернігівської митниці передали вилучені раритетні речі до музеїв та бібліотек [Електронний ресурс] / Державна митна служба України. – Режим доступу: http://arc.customs.gov.ua/dmsu/control/uk/publish/article?art_id=1842422
13. Пушкар Н. Скарб монет з Пантікапею передала до Волинського музею митниця [Електронний ресурс] / Наталія Пушкар // Музейний простір. Музеї України та світу. – Режим доступу: http://prostir.museum/ua/post/31613
14. Раритети розпочинають «нове життя» [Електронний ресурс] / Державна митна служба України. – Режим доступу: http://arc.customs.gov.ua/dmsu/control/uk/publish/article?art_id=1475075
15. Рідкісні книги, медалі та срібну монету митники урочисто передали в музей та бібліотеку [Електронний ресурс] / Перший Житомирський інформаційний портал. – Режим доступу: http://www.1.zt.ua/themes/kultura/ridkisni-knigi-medali-ta-sribnu-monetu-mitniki-urochisto-peredali-v-muzey-ta-biblioteku.html
16. Севастопольська митниця поповнює музеї Криму [Електронний ресурс] / Державна митна служба України. – Режим доступу: http://arc.customs.gov.ua/dmsu/control/uk/publish/article?art_id=1145548
17. Старобільські митники поповнили музейні запасники старовинними монетами [Електронний ресурс] / Державна митна служба України. – Режим доступу: http://arc.customs.gov.ua/dmsu/control/uk/publish/article?art_id=1879700
18. Чернігівська митниця обдарувала Фастівський музей [Електронний ресурс] / Час Чернігівський. – Режим доступу: http://cntime.cn.ua/chas-novini/chernihivska-mytnytsia-obdaruvala-fastivskyi-muzei.html
19. Чернігівська митниця передає раритети музеям України [Електронний ресурс] / Державна митна служба України. – Режим доступу: http://arc.customs.gov.ua/dmsu
20. Чернігівські митники вже вкотре цього року передають історико-культурні цінності до музеїв та бібліотек [Електронний ресурс] / Державна митна служба України. – Режим доступу: http://arc.customs.gov.ua/dmsu/control/uk/publish/article?art_id=2263573