Харківський історичний музей

Харківський історичний музей приймає картки єПідтримка

Роль та місце археологічних виставок у загальній структурі музейної експозиції

Музей: історія і проблеми сьогодення

Аксьонов Віктор Степанович

Тези наукових доповідей (повідомлень)

 

Археологія - наука, яка вивчає історію суспільства за матеріальними залишками життя та діяльності людини (речовими пам'ятками). Таким чином, відтворюється історія виключно тих епох, які мало або зовсім не висвітлені у писемних джерелах. Тому загальна експозиція з історії рідного краю у більшості краєзнавчих, історичних музеїв починається з розповіді про археологічне минуле району7, області, регіону. Такий підхід до експонування археологічного матеріалу є традиційним та цілком доречним. Але у цьому випадку археологічна колекція музею використовується не у повному обсязі. Це цілком зрозуміло, бо діючу експозицію дуже важко доповнювати музейними предметами з нових надходжень до фондів музею, матеріалами, що пройшли реставрацію або були отримані під час сучасних археологічних розкопок. Тому виникає потреба поширювати присутність археологічних матеріалів в інших розділах музейної експозиції.

Найбільш перспективним розділом експозиції у цьому плані є розділ, який висвітлює історію виникнення козацтва та заселення козаками Лівобережної і Слобідської України. До цього розділу можуть бути залучені археологічні матеріали, що були отримані при розкопках перших козацьких поселень на території краю, козацьких сторожових постів (перша та друга Українські лінії), місця виникнення Харківської фортеці. Репрезентація археологічних речей козацької доби - зброї, кінського спорядження, речей господарсько-побутового призначення, елементів одягу, прикрас, посуду - може суттєво доповнити і етнографічні розділи експозиції.

Постійне поповнення археологічної колекції музею речами сучасних археологічних розкопок потребує залучення цих нових матеріалів до експозиційної роботи. Найбільш простим кроком для цього є побудова невеличких виставок під робочою назвою "Нові археологічні знахідки". Періодичність таких виставок - 1-2 роки. Матеріал цих виставок повинен відображати результати польових досліджень археологічної експедиції музею та представляти речі музейного значення, що були отримані від рядових громадян або колекціонерів. Метою таких виставок є пропаганда охорони пам'яток археології та історії краю, пошук потенційних спонсорів для проведення археологічних досліджень експедицією музею.