Харківський історичний музей

Деякі аспекти щодо проектування пересувних виставок краєзнавчої тематики (з досвіду роботи)

Музей і сучасність

Роман Ірина Олександрівна

Тези наукових доповідей (повідомлень)

Багаторічний досвід практичної роботи ХІМ свідчить, що ефективність музейної діяльності, соціальну значущість музею підвищують різноманітні форми роботи, серед яких не останнє місце для популяризації музейних колекцій займає позамузейна виставкова діяльність.

Зважаючи на складні умови, в яких музей перебуває останнім часом: нестача коштів, переїзд у нове приміщення, демонтаж багатьох виставок та експозицій і, як наслідок, зменшення кількості відвідувачів, саме створення тимчасових виставок певною мірою регулює дисбаланс відвідування музею.

За підсумками у 2002 р. в музеї було створено 8 пересувних виставок з різноманітної тематики: до ювілеїв, пам’ятних дат, що сприяло розширенню кола аудиторії та популяризації музейних колекцій.

Наприклад, пересувна виставка «Довіку в пам’яті людей. 1941-1945 рр.», присвячена подіям на Харківщині у роки Великої Вітчизняної війни, експонувалася в 16 установах та організаціях Харкова (військові та освітні заклади, дитячі та юнацькі палаци культури). І, як підсумок такої роботи, – більше, ніж 45000 відвідувачів (враховуючи участь музею у спеціалізованих виставках, організованих виставковими фірмами Харкова «КІ», «Экспосервис», концерном «Райский уголок» – міжнародний фестиваль «Світ книги»).

Результати маркетингових досліджень, що неодноразово проводились на таких виставках, засвідчують стійкий соціальний інтерес до них та побажання створення нових пересувних виставок.

Зокрема, експонуючи пересувні виставки у освітніх закладах міста, викладачами було висловлено побажання на створення циклу пересувних виставок краєзнавчої тематики, у зв’язку з введенням в навчальних закладах області факультативного курсу «Харківщинознавство».

Таким чином, виходячи із реальних умов, в яких зараз перебуває музей та враховуючи позитивний аналіз позамузейної виставкової діяльності, соціальний попит, пропонується розробити пересувну виставку на основі матеріалів ХІМ «Кам’яний літопис Харкова» (один із варіантів). Основу її складатимуть поштові листівки, фотографії, плакати, документи періоду 19 – поч. 20 ст., найбільш бурхливого періоду містобудування Харкова.

Основна мета виставки базується на ознайомленні з кращими архітектурно-історичними пам’ятниками міста, адже Харків володіє унікальною архітектурною спадщиною, яка складалася впродовж більш ніж трьох століть (в 2004 р. місто святкує своє 350-річчя). А саме будівлі та споруди, створені в різний час творчою працею архітекторів, будівельників, інженерів, – є своєрідними пам’ятниками кожної епохи, кам’яним літописом життя харків’ян.

Крім основної частини матеріалів, планується доповнити її: по-перше, фотографіями втрачених на сьогодні об’єктів, які мали історичну та культурну цінність і були окрасою Харкова; по-друге, матеріалами та короткими біографічними відомостями про життя і діяльність відомих архітекторів, які зробили значний внесок у розвиток української культури, і завдяки яким Харків набув своєрідний і неповторний образ; по-третє, фотографіями, що ілюструють сучасний стан деяких пам’ятників, акцентуючи тим самим увагу на важливості питання їх збереження та охорони.

Гнучкість структури виставки, її актуальність дає можливість на її базі проводити різноманітні екскурсії та лекції з краєзнавчої тематики.

Звичайно, що це тільки один із варіантів пересувних виставок на краєзнавчу тематику. ХІМ володіє достатньою базою для створення циклу пересувних виставок даної тематики, в залежності від варіювання матеріалами та акценту на обрану тему, як, наприклад: «Вулицями старого міста», «Харків театральний», «Сторінками історії Харківщини» тощо.