Харківський історичний музей

Комплектування предметів музейного значення періоду 1917-2004 рр. у Ленінському районі м. Харкова

Всеукраїнська наукова конференція, присвячена 150-річчю з дня народження видатного українського вченого, академіка АН України М. Ф. Сумцова

Роман Ірина Олександрівна

Тези наукових доповідей (повідомлень)

 

У 2004р. виповнюється 350 річниця заснування міста Харкова. До цієї видатної події у Харківському історичному музеї планується створення двох виставок. Перша виставка охоплює період в історії міста з найдавніших часів до кінця 18 ст., друга-історію Харкова на межі тисячоліть 2000-2004 рр.

 У музеї для розкриття першої теми накопичений досить різноманітний матеріал ;щодо другої-випливає ряд проблем, які пов’язані з недостатньою кількістю музейних предметів.

 Для вирішення цієї проблеми необхідно провести цілеспрямований збір предметів музейного значення, виходячи з сьогоднішнього адміністративного розподілу Харкова на 9 районів (тобто збір матеріалів по районам).

 Перспективним для комплектування експонатів по другій темі є Ленінський (Іваново-Лисогорський) район.

Іваново-Лисогорський район, як адміністративно-територіальна частина міста, був заснований 26 січня 1919р., в 1929 році перейменований в Ленінський. Його виникнення та розвиток нерозривно пов’язані з 350 літньою історією Харкова.

Сьогодні Ленінський район є однією із важливих промислово-транспортних ланок міста. На території району працює 478 підприємств, організацій та закладів на яких задіяно більше 60 тис. чоловік.

В структурі економіки району, домінантними є 57 підприємств машинобудівництва, електротехнічної, хімічної, легкої та харчової промисловості, будівельної індустрії.

Серед них завод “Гідропривод”, заснований в 1935р. як завод ріжучих інструментів, реформований у 1939р. Як більшість підприємств, які виникали в цей період, історія цього заводу тісно пов’язана з історією колишнього Радянського Союзу. У цьому переліку і замовлення для будівництва гідроелектростанцій на Дніпрі, Волзі, Ангарі.

Після війни на Іванівці виник цілий ряд нових підприємств:

Харківський завод електроапаратури, одне із великих підприємств оборонної промисловості. За період свого існування завод випускав продукцію для ракетно-космічної та авіаційної техніки, а також товари широкого вжитку;

Завод агрегатних верстатів, серед основної продукції якого також випуск верстатів з числовим програмним управлінням;

В цьому переліку не останнє місце займають і Електроапаратний завод та Дослідний завод технологічної оснастки.

На території району знаходиться один із найбільших залізничних вузлів в Україні, що обслуговує 6 суміжних областей і забезпечує транспортні зв’язки з суміжними державами. Станція Харків-Пасажирський з упорядкованим вокзалом є “візитною карткою” і “воротами” міста через які щодобово проходять десятки тисяч пасажирів. Завдяки його роботі, щодня по території регіону проходять близько 130 пасажирських, 90 вантажних та 450 потягів приміського сполучення. Стабільна робота Південної залізниці має безсумнівний вплив на розвиток інфраструктури району. Його підприємства надають допомогу закладам освіти, охорони здоров’я та культури в розвитку та укріпленні їх матеріально-технічної бази.

Заслуговує уваги робота управління та вузла зв’язку Харківського метрополітену, який знаходиться на території району. З його диспетчерського центра, який не має аналогів в країнах СНД, здійснюється керування складним комплексом підземних транспортних магістралей, в тому числі рухом електропотягів.

Цей перелік не буде повним без освітлення науково-освітнього життя району :

Продовжують успішно працювати 3 науково-дослідних та 9 проектних інститутів. Серед яких унікальним і єдиним в країні науковим закладом цього профілю є інститут кріобіології і кріомедицини Академії Наук України, на чолі якого вчений із світовим ім’ям-академік Грищенко В.І. Новітніми науковими дослідженнями в області кріомедицини керують 22 доктори та 193 кандидати наук.

Одним із провідних в Україні є Харківський науково-дослідний інститут судових експертиз ім. Бокаріуса М.С. Науковий потенціал, закладений з часу його заснування (1923 р.), і сьогодні демонструє свою здатність вирішення складних проблем судово-експертного забезпечення правосуддя в Україні.

В районі функціонує 21 учбовий заклад, в тому числі 13 загальноосвітніх шкіл, технікум молочної промисловості, загальноосвітня музична школа-інтернат, ПТУ та інші.

Крім цього на території району знаходяться : 6 медичних закладів охорони здоров’я, обласна дитяча клінична лікарня, залізнична клінічна лікарня, 8-а підстанція швидкої допомоги, станція переливання крові.

В районі успішно діє мережа закладів культури, фізкультури та спорту. В їх числі 2 театри, 2 кінотеатри, 4 Будинки культури, 2 фізкультурно-оздоровчих центри, які забезпечують проведення культурних та спортивно-масових заходів.

Широка мережа різноманітних закладів та організацій у різних галузях дає змогу сподіватися, що комплектування предметів музейного значення у Ленінському районі буде досить насиченим і матеріали району займуть провідне місце на виставці з історії Харкова сучасної доби.