Музей і сучасність: актуальні проблеми музейної діяльності
Тези наукових доповідей (повідомлень)
На питання “Що таке нумізматика?” можна відповісти двома словами: “Наука про монети”.
Тобто нумізматика – наука, що вивчає монети і монетні скарби як пам'ятки, які віддзеркалюють економічний і культурний розвиток окремих країн та народів, роль грошей і грошових систем в ту чи іншу епоху.
Поява монет - важливий етап в історії людства. Це свідчення того, що суспільство досягло високого ступеню економічного і соціального розвитку. В той же час гроші (нумізматичні пам'ятки) – оригінальне і цінне історичне джерело. Імена, дати, що зустрічаються на монетах, їх художні та епіграфічні дані, матеріал і техніка виготовлення, вага і розмір монет як елемент метрології, рахунок грошей і залежність між монетами різних держав, грошові реформи -- все це робить гроші сприятливим матеріалом для різностороннього вивчення економічної і політичної історії народів, їхньої матеріальної та духовної культури.
Тому, як показує практика, музеї історичного та краєзнавчого профілю включають в музейні експозиції певну кількість нумізматичного матеріалу. Це сприяє більш повному розкриттю представленого експозиційного твору і підвищує зацікавленість аудиторії. Але при цьому основна маса нумізматичних предметів остається поза увагою відвідувачів, через неможливість музеїв змінювати чи доповнювати діючу експозицію новими надходженнями нумізматичних пам'яток.
Отже, було б доцільним звести весь нумізматичний матеріал музею в нумізматичну виставку під робочою назвою “Від гривні до гривні”. Це дало б можливість виконати основну задачу, яка полягає в вивченні нумізматичних і писемних джерел з історії виникнення грошей як платіжного засобу та їх вплив на суспільно-економічний розвиток українських земель, методичний аналіз грошового господарства на території України в різні періоди її існування.
Період від часів Київської Русі до ХХ ст. вибраний не випадково. Саме в цей час на українських землях відбувались історичні, політичні і економічні процеси, що привели до виникнення держави Київська Русь ІХ ст., її розквіт і занепад в ХІІ-ХІІІ ст., татаро-монгольське іго ХШ-ХІV ст., боротьба проти литовсько-польського і російського пригноблення ХІV-ХVII cт. – ці історичні події безпосередньо впливали на грошовий ринок в українських землях.
Фінансові і історичні явища представленого періоду на території України були часткою загальноєвропейських соціально-політичних та економічних процесів. Тому вивчення і розгляд історії грошового ринку України потрібно проводити у взаємозв'язку з історією грошового обігу в сусідніх країнах: Польщі, Литви (з 1569р.—об'єднаної польсько-шляхетської держави, Речі Посполитої), Росії, Чехії, Угорщини та ін. Особливе значення мали російсько-економічні і політичні зв'язки, що знайшло вияв у процесах, які мали місце на українському грошовому ринку, після Переяславської Ради 1654р. до початку ХХ ст.
Згідно представленого нумізматичного матеріалу тематичний план виставки “Від гривні до гривні” можебути таким:
Розділ І. Грошове господарство на українських землях (ІХ-ХІ ст.).
Тема 1.Обіг східноазіатських монет на землях Київської Русі (IX-Х ст.)
Тема 2.Західноєвропейські монети і їх вплив на грошовий обіг Київської Русі (X-кінець ХІ ст.)
Тема 3. Монети власного карбування – пам'ятник державного і політико-економічного розвитку Київської Русі.
Підтема 1. “Златники” і “срібники” Володимира Великого.
Підтема 2. Монети Святополка і Ярослава Мудрого.
Підтема 3. Срібні монети князя Олега-Михайла.
Розділ II. Розпад Київської держави і стан грошової системи в українських землях (ХІ-ХVП ст.)
Тема 1 .Український грошовий ринок (ХVІ-ХVII ст.)
Підтема 1.Гривня і її місце в грошового обігу на українських землях (ХІ-ХІV ст.)
Розділ III. Грошовий ринок Слобожанщини в ХVIII –початок ХХ ст.(до 1917р.).
Тема 1. Обіг грошей і лічба монет на Лівобережній і Слобідській Україні в ХVІІІ ст.
Підтема 1. Грошова реформа Петра І.
Тема 2.Грошове господарство Слобожанщини у складі Російської імперії.
Підтема 1. Вплив російської фінансової системи на грошовий ринок українських земель у складі Російської імперії (ХІХ – початок ХХ ст.)
Актуальність запропонованої виставки “Від гривні до гривні” пояснюється необхідністю усвідомлення і аналізу закономірностей розвитку українських земель в умовах незалежної України, яка стала суб'єктом світової цивілізації.
Адже донедавна історія господарства України, як і вся її історія, подавалася як складова історії Росії, що не зовсім відповідає історичній справедливості. Тому всебічне і глибоке знання історії свого народу і держави дає можливість зрозуміти, які політичні і економічні процеси проходили на українських землях на шляху побудови самостійної і незалежної держави.