Музей і сучасність: актуальні проблеми музейної діяльності
Тези наукових доповідей (повідомлень)
Живописна школа Харкова другої половини XIX- початку XX ст. визначається творчістю багатьох талановитих майстрів пензля: К.К. Первухіна, М.М. Уварова, А.І. Данилевського, П.О. Левченка, С.І. Васильківського та інших. Почесне місце серед них належить живописцю, неперевершеному майстру натюрморта – Євдокиму Гнатовичу Волошинову (1823/1824 – 1913). Вільний слухач Петербурзької академії мистецтв, вихованець професора Академії М.Н. Воробйова, у 1850 році він отримав звання позакласного художника. По закінченні Академії жив та працював у Харкові: писав натюрморти, приймав участь у художніх виставках міжнародного та місцевого значення, займався викладацькою діяльністю – навчав малюванню вихованок Маріїнської жіночої гімназії, жіночої гімназії К.Л. Філіпс, жіночої гімназії Н.Я. Грегорцевич, Харківського інституту шляхетних дівчат та студентів Харківського Ветеринарного інституту.
У художній скарбниці Харківського історичного музею – невелика, але досить цікава збірка його творів. Особливої уваги серед них заслуговують 17 графічних малюнків (Ж-1125 – Ж-1142), на яких можна бачити скульптурні композиції, портрети та бюсти видатних давньогрецьких та давньоримських діячів. Нещодавно вони повернулися до фондосховища музею з реставрації і тепер, за умов бережливого експонування (захисту від прямих сонячних променів), можуть бути представлені на виставках.
Великою майстерністю та віртуозністю відрізняються живописні роботи Волошинова (Ж-334; Ж-101; Ж-333; Ж-406; Ж-98; Ж-332; Ж-97; Ж-331; Ж-330). На 9 картинах – натюрморти з зображенням різних овочів, фруктів, ягід і навіть риб. Роботи вражають кольоровими ефектами та світо-тіньовими нюансами.
У художній скарбниці музею є також портрет Євдокима Гнатовича Волошинова, виконаний олією (Ж-46).
У нашому музеї є також і три фотознімка, де також можна побачити Є.Г. Волошинова у різні часи (ОФ-1814; ОФ-1815; ОФ-1816).
Незабаром виповнюється 185 років від дня народження Є.Г. Волошинова. І було б доречно до цієї дати у Харківському історичному музеї відкрити виставку, яка б познайомила харків’ян із творчістю талановитого художника.