Харківський історичний музей

Сучасні меценати Харківщини

Музей і сучасність: актуальні проблеми музейної діяльності

Левченко (Ковальчук) Євгенівна

Тези наукових доповідей (повідомлень)

Висвітлення подвижницької праці українських меценатів є усвідомленням місця і ролі у сучасному житті України. Попри всі труднощі і негаразди благодійність залишилася важливим засобом збереження кращих традицій нашого великого і талановитого народу.

Продовжувачами благодійних справ українських родин Скаржицьких та Терещенка, Науменка та Алчевських, і ще багатьох інших, які сприяли збереженню пам’яток історії, підтримували діячів науки та мистецтва, допомагали бідним та дітям, є багато сучасних бізнесменів, політиків, державних діячів Харківщини. Серед них: А.Аваков, губернатор Харківської області, співзасновник двох благодійних структур: фонду ім. Маріанни Авакової та громадської організації “Міст до зірок”, ініціатор “Благодійного фонду “Ренесанс”; Ю.Сапронов, депутат Харківської міської ради, президент харківського благодійного фонду, серцевиною роботи якого стала допомога дітям з природженими вадами серця; А.Криворучко, Герой України, голова СТОВ “Агрофірма “Новий шлях” Борівського району, який побудував Свято-Миколаївський релігійно-громадський центр з недільною школою та бібліотекою; Г.Підпопригора, президент фірми “У Галини”, яка створила і підтримує товариство “Дитинство Галина”; А.Коваленко, президент корпорації “Бісквіт-шоколад”, яка постійно допомагає в організації культурних заходів Харківщини.

Одним з яскравих представників меценатів на теренах нашого регіону є Олександр Борисович Фельдман, який пройшов шлях від водія та робітника котельної до Почесного Президента одного з найбільших  приватних підприємств України – “Концерну АВЕК і Ко”.

У 1997 р. був створений Міжнародний благодійний фонд “Фонд Олександра Фельдмана”, який і зараз є однією з найбільших благодійних організацій України. За час діяльності фонду благодійну допомогу отримали більш ніж 32 тис. чоловік та майже 3,5 тис. організацій. За 10 років (1997 – 2007 рр.) на благодійні проекти у Харкові витрачено майже 6 млн. доларів США. Благодійна діяльність фонду чітко структурована за напрямками, які потребують розвитку. Так, здійснюється підтримка спортивних, оздоровчих, культурних та навчальних програм у Харківському регіоні. Загальна сума благодійної допомоги за 10 років складає 30 млн. грн.

З 2005 р. Фонд займається реалізацією проекту “Память и благодарность”. Він був ініційований напередодні 60-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні з метою залучення уваги суспільства до місць масового поховання людей, знищених фашистами в роки Другої світової війни. З часом проект був розширений – зараз в його межах здійснюється пошук невідомих та ідентифікація безіменних поховань, благоустрій, утримання та забезпечення їх збереження, реставрація існуючих і спорудження нових меморіалів та пам’ятних знаків. В цій роботі приймають участь школярі, студенти, музейні та архівні працівники, вчені-історики.

В Харківській області за участю Фонду Олександра Фельдмана у 2005 році було закінчено зведення меморіального комплексу “Дробицький Яр”. Разом з тим постійно здійснюється підтримка по благоустрою цвинтарів у Житомирській, Одеській, Вінницькій та Чернігівській областях.

Також за два роки (2005-2007 рр.) були відремонтовані або встановлені історичні пам’ятники в багатьох регіонах України.

Ще в плани Фонду входить спорудження Українського парку у Єрусалимі (Ізраїль), на території якого буде розташований меморіал жертвам Голодомору.

Велику увагу О.Фельдман та його фонд приділяють майбутньому України – дітям. Розроблені та діють програми “Захистимо дитинство”, “Життя без наркотиків”. З 2001 року Фонд спонсує проведення щорічного регіонального дитячого футбольного “Турніру 1000 команд”. Він проходить під час зимових канікул у школах м. Харкова та Харківської області. Він є найкрупнішим (по визнанню УЄФА), регіональним дитячим футбольним змаганням у Європі. У турнірі приймають участь не тільки хлопчаки, а з 2004 року і дівчата віком 10-12 р.

Усього за час змагань у “Турнірі” прийняли участь більш ніж 300 тис. дітей.

Продовжуючи традиції меценатської діяльності родини Алчевських у 2004 році Фонд “АВЕК” заснував проект “Народне визнання” для підтримки діячів мистецтв. На кошти Фонду була побудована галерея “АВЕК”, яка стала ще одним яскравим осередком культурного розвитку міста Харкова.

Фонд і концерн “АВЕК”, підприємства якого дають біля 20% надходжень у бюджет Харкова, з 2007 року почав політику активних соціальних інвестицій в місто. Вона націлена на вирішення гострих соціальних проблем Харкова – модернізація соціальних та культурних інфраструктур, допомога сім’ям робітників бюджетної сфери, вирішення питання дитячої безпритульності та злочинності, допомога медичним закладам та тяжко хворим дітям. Так, у 2007 році 150 дітей робітників бюджетних організацій відпочили на Чорному морі, а міське управління МВС отримало системи відеоспостереження, які будуть розташовані на головних перехрестях міста.

Активна позиція О.Фельдмана спрямована на вирішення міжнаціональних відносин. Для цього була створена Асоціація національно-культурних об’єднань України, яку у 1999 році очолив О.Б. Фельдман. Сьогодні АНКОУ є об’єднанням більш ніж 200 всеукраїнських та регіональних організацій, які представляють найбільші етнічні групи населення. Асоціація прагне зробити все можливе для максимальної реалізації прав національних меншин. З 2002 р. у Харкові реалізується сумісний проект з Управлінням Верховного комісара ООН з питань біженців “Центр соціальної адаптації біженців”.

За активну суспільну та благодійну діяльність Олександр Фельдман відмічений високими нагородами: Золотим орденом Миколи Чудотворця “За примноження добра на землі” (1999 р.), орденами Української православної Церкви “Рождество Христово 2000” та Преподобного Нестора Летописця (2000 р.), медаллю Французької Республіки “За відданість справі захисту прав людини”, орденами “За заслуги” І-ІІІ ступенів (2002, 2003, 2007 рр.).

Отже, традиції благодійності, які мають глибокі історичні коріння, поновлюються, набувають розмаху на Харківщині за часи незалежності України.