Харківський історичний музей

До питання інтерпретації Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр. музейними засобами: Партизанський і підпільний рух у Харківський області у 1941-1943 рр.

Музей і сучасність: актуальні проблеми музейної діяльності

Гордєєва І.М. І.М.

Тези наукових доповідей (повідомлень)

Нині надається велике значення переосмисленню багатьох аспектів Великої Вітчизняної війни,  як загального характеру, так й окремих її моментів. Зокрема, зараз широко анонсується проблема партизанського й підпільного руху iроль ОУН-УПА в боротьбі проти фашизму в рамках зазначеного способу ведення війни. Для того, щоб сформувати об'єктивне й неупереджене відношення до цієї проблеми yсуспільства і показати внесок у перемогу над фашистами саме учасників руху опору, необхідно докласти зусиль всім, хто має відношення до формування ідеології та суспільної думки в області історії нашої країни й краю. Безсумнівно, це стосується і всіх музеєзнавців й експозицiонерiв, як людей, що найбільш тісно контактують з непосвяченою в тонкощі всіх аспектів історії аудиторією.

Партизанський і підпільний рух – яскрава, суперечлива й багатошарова сторінка Великої Вітчизняної війни. Героїчним справам підпільників і партизан експозицiонери музеїв історичного профілю приділяли увагу завжди – досить згадати Національний музей історії ВОВ у Києві, дім-музей “Севастопольське комуністичне підпілля 42-44рр”, Лопатинський музей партизанської слави у Волинській області, Словечанський музей партизанської слави  в Житомирській області, меморіальний музей “Партизанська іскра” , музей історії партизанського руху в Ровенській області. Виключенням не став і Харківський історичний музей. Тут неодноразово створювалися виставки й експозиції, присвячені Великій Вітчизняній війні : “Сатира проти зброї”, “Велич подвигу народного 41-45рр.”, а також окрема експозицiя “Харкiвщина у Великiй Вiдчизнянiй вiйнi1941-1945 рокiв”. Всі ці експозиції прославляли й продовжують прославляти подвиги та героїзм нашого народу, наших дідусів і бабусь і тих, хто борючись, загинув смертю хоробрих.

Наприклад, виставка “Сатира проти зброї”, для якої використовувалися роботи Кукринiксів, показала, як за допомогою сатиричних плакатів і малюнків  художники висміювали фашистів, тим самим,  вселяючи віру й надію в перемогу над ними. Подібні роботи сприяли  зміцненню й підняттю бойового й морального духу солдат і мирного населення.

Висвітлюючи тему війни в цілому, експозицiонерам  удалося створити, використовуючи справжні й унікальні експонати, трагiчну, сповнену поваги й подяки розповідь про подвиг харків'ян у Великій Вітчизняній війні 41-45р. в експозиції “Велич подвигу народного 41-45рр.”. В експозиції музею “Харкiвщина у Великiй Вiтчизнянiй вiйнi 1941-1945 років”, застосовуючи аудіозаписи із шумом літаків, вибухів, голосів, відвідувача переносять на поля боїв, відтворюючи атмосферу, що  панує під час битв. У рамках даної експозиції експозицiонери приділили увага руху опору, учасники якого внесли вагомий вклад у перемогу над фашизмом. Говорячи про героїзм учасників опору, особливу увагу приділили такому аспекту як медичні працівники на війні, дiти-партизани та жінки в рядах “народних месників”, які самовіддано боролися проти фашистів й, не боячись смерті, здiйснювали подвиги.

Таким чином, створюючи експозиції присвячені війні, не тільки віддаємо данину поваги ветеранам Великої Вітчизняної війни, але й вселяємо в молоді розуми велич подвигу й значення перемоги над фашистами для нашого народу. Молодь зобов'язана знати й шанувати цю сторінку нашої історії й бути вдячною за здійснений подвиг. Також подібні виставки й експозицiї сприяють підняттю патріотизму у підростаючого покоління за свій народ і країну.