Музей і сучасність: актуальні проблеми музейної діяльності
Тези наукових доповідей (повідомлень)
Археологічний з’їзд, що проводився у 1902 році у Харкові, став визначною подією того часу. Його проведенню передувала грандіозна за розмахом підготовча й дослідницька робота не тільки з археології, а й з етнографії. Керівництво з підготовки до з'їзду було покладене на спеціально створений у 1900 році Харківський Попередній комітет, що працював за підтримки тотожного Московського Попереднього комітету імператорського Московського археологічного товариства. Комітет мав розробити і розповсюдити програми зі збору старожитностей, підготувати інструкції з’їзду, визначити район проведення досліджень та багато іншого.
На перших засіданнях Харківського комітету були висловлені побажання щодо створення підготовчих комісій в центрах території, яка підлягатиме спеціальному дослідженню XIIАрхеологічного з’їзду, а саме: у Курську, Воронежі, Полтаві, Катеринославі, Катеринодарі та Чернігові.
У березні 1900 року, членом комітету О.П. Кадлубовським, було запропоновано звернутися до Історико-філологічного товариства (далі ІФТ) при Ніжинському інституті князя Безбородько с проханням сприяти у підготовці до XIIз'їзду. До Ніжина було надіслане відношення Московського археологічного товариства за підписом голови товариства – графині Уварової, з проханням створити при Ніжинському ІФТ відділ, який став би осередком досліджень у Чернігівській губернії, та керував збором відомостей і предметів давнини для харківського археологічного з'їзду.
Вже у травні 1900 року, під головуванням А.В. Добіаша, у Ніжині, при ІФТ інституту кн. Безбородько, була створена спеціальна комісія, куди увійшли 8 членів товариства. Головою новоствореної археологічної комісії був обраний М.М. Бережков, секретарем М.Н. Сперанський. Комісія проводила керівництво археологічними дослідженнями і збором етнографічних відомостей та експонатів у Чернігівській губернії.
На основі програм Харківського попереднього комітету, що були надіслані в усі осередки досліджень для подальшого поширення, Ніжинське історико-філологічне товариство підготувало і розповсюдило власні «Програми для збирання відомостей про Чернігівську губернію», накладом три тисячі примірників.
Робота Ніжинської комісії знайшла співчуття і підтримку у суспільстві та місцевої адміністрації. Завдяки допомозі Чернігівського губернатора, комісія отримувала відомості про пам’ятники давнини і експонати з найвіддаленіших куточків губернії.
Комісії вдалося залучити до своєї роботи місцеве духовенство, вчителів, окремих любителів давнини, земських статистів. Було зібрано необхідний матеріал для археологічної карти губернії, окремі народні музичні інструменти. Після ознайомлення з приватними колекціями Чернігівської губернії, колекції церковної давнини Фальковського були придбані музеєм Київської Духовної академії, а колекція отця Яновського із селища Вишенек була надана на виставку з'їзду. Комісія також почала вивчати і розробляти архіви Ніжинського грецького монастиря та собору і Ніжинської Старої Думи.
Результатом добре організованої просвітницької роботи комісії стало також отримання відношення Конотопської повітової земської управи, в якому вказувалося на серйозне значення збереження пам’ятників давнини та намір створення для цієї мети місцевого музею.
XIIАрхеологічний з’їзд у Харкові працював з 15 по 27 серпня. На засіданнях з'їзду обговорювалися результати досліджень, заслуховувалися доповіді, реферати. Ніжинською комісією були надані “Збірники Малоросійських пісень” записані Ходаровським та Даниловим у Козелецькому та Ніжинському повітах, етнографічний Альбом, складений членом комісії – викладачем глухівської гімназії О.Н. Малинкою, 12 цікавих археологічних експонатів з колекції ІФТ та 1045 експонатів Ф.П. Яновського; книжки, рукописи, брошури, літографії та етнографічні предмети, що були представлені на виставках з’їзду.
Археологічна комісія, що була створена при Історико-філологічному товаристві у Ніжині, працювала трохи більше двох років. За цей час вона провела серйозну роботу у Чернігівській губернії зі збору предметів, повідомлень, рукописів. Всі вони були передані до Харкова і представлені на Археологічному з'їзді. Ніжинська комісія надала гідну допомогу Харківському комітету у підготовці до XII Археологічного з’їзду, а протоколи і доповіді Ніжинської археологічної комісії були надруковані у “Збірнику історико-філологічного товариства при інституті кн. Безбородько” та у “Працях Харківського Попереднього комітету”. У 1905 р. результати роботи Археологічного з’їзду були надруковані у “Трудах XIIАрхеологического съезда”.
Комісія і надалі продовжувала працювати. Зокрема проводити дослідницьку роботу зі збору більш детальної інформації з історії Чернігівської єпархії.