Музей і сучасність: актуальні проблеми музейної діяльності
Тези наукових доповідей (повідомлень)
20 січня 2008 р. виповнилося 90 років з дня народження Шалімова Олександра Олексійовича, радянського хірурга, академіка Національної Академії наук, Академії медичних наук України, головного хірурга МОЗ України, заслуженого діяча науки і техніки України, професора, доктора медичних наук. Він народився 20 січня 1918 р. в с. Введенка задонського району Липецької області (Росія) у сім’ї селян. У 1941 р. закінчив лікувальний факультет Кубанського медичного інституту. В квітні 1957 р. приїхав до Харкова, де працював доцентом факультетської хірургічної клініки Харківського медичного інституту (1957 - 1959), завідуючим кафедрою грудної хірургії та анестезіології Українського інституту удосконалення лікарів (1959 - 1965), директором Харківського НДІ загальної та невідкладної хірургії (1965 - 1972).
З 1970 р. жив і працював у Києві. У 1972 р. О.О. Шалімов створив Київський НДІ клінічної та експериментальної хірургії.
О.О. Шалімов автор понад 30 монографій, має 104 винаходи, 4 патенти.
Практична і науково-педагогічна діяльність О.О.Шалімова високо оцінена на державному рівні в Україні, колишньому СРСР, Росії, Америці та інших країнах.
Олександр Олексійович Шалімов – кавалер орденів “За заслуги” І–ІІІ ступенів, нагороджений двома орденами Леніна, орденом Жовтневої революції, двома орденами Трудового Червоного Прапора, медалями, удостоєний званням Героя Соціалістичної праці і Героя України. Він є Почесний громадянин м. Києва і Харкова. Протягом 22 років його обирали депутатом Верховної Ради УРСР, він очолював Постійну комісію з питань охорони здоров’я. Професор Шалімов – почесний голова правління асоціації хірургів України, член правління Асоціації хірургів ім. М.І.Пирогова, член Міжнародної асоціації хірургів. Міжнародною Палатою Американського біографічного інституту визнаний як “Людина року 1997”, нагороджений Почесним дипломом міжнародного Біографічного Центру Кембріджського університету за досягнення в медицині ХХ століття. В 1998 р. за даними ЮНЕСКО академіка О.О.Шалімова признано Людиною планети.
Помер Олександр Олексійович Шалімов 26 лютого 2006 р. в Києві.
Завдяки О.О.Шалімову харківська хірургія вийшла на світовий рівень: саме у нашому місті було створено апарат штучного кровообігу, розроблені методики по всіх основних розділах хірургії – серця, легенів, стравоходу, судин, підшлункової залози. Величезну роль він відіграв у розвитку найбільш масової – невідкладної медицини: ним були написані перші методичні рекомендації по лікуванню гострого панкреатиту та апендициту. О.О.Шалімова заслужено вважають засновником сучасної української хірургії.
Діяльність О.О.Шалімова представлена в експозиціях двох харківських музеїв: Народного музею Харківського Національного медичного університету та музею трудової слави державного підприємства “Харківський приладобудівний завод ім. Т.Г.Шевченка”. У експозиції першого з названих музеїв у розділі, під назвою “Відродження рідного інституту 1945–1960 рр.” експонується автореферат дисертації О.О.Шалімова на здобуття вченого ступеня доктора медичних наук “Хирургическое лечение рака головки поджелудочной железы и фатерова сосочка (клинико-экспериментальное исследование)”,(Харків, 1958). У розділі, що має назву “Вчимося, працюємо, навчаємо – 1960 – 1980” представлене портретне фото видатного хірурга. У наступному розділі “Завжди разом з країною – 1980 – 1994” виставлене сюжетне фото, на якому увічнено один з моментів конференції з торакальної хірургії, де академіка О.О.Шалімова знято разом з професорами М.І. Оболєнцевим та В.І.Кононенком. У одному з останніх розділів “Харківський державний медичний інститут” експонується фото “Академік О.О. Шалімов у президії ХІХ з’їзду хірургів України”. Працюючи над експозицією, її автори намагалися в першу чергу показати, що навіть залишивши Харків, О.О.Шалімов підтримував постійний зв’язок з його медичною спільнотою. В експозиції другого музею представлений апарат штучного кровообігу, створений О.О.Шалімовим спільно з працівниками заводу.
У січні 2008 р. медична спільнота Слобожанщини організувала “круглий стіл”, під час якого вчені, підсумувавши заслуги О.О. Шалімова перед медичною наукою і вітчизняною громадськістю, висунули академіка на звання “Великий українець”.
Зважаючи на високий професіоналізм і неординарність особистості вченого, можливості висвітлення його життя і діяльності музейними засобами далеко не вичерпані.