Харківський історичний музей

Проект обласної програми відродження Харківського історичного музею як одного із найважливіших елементів культури в умовах сучасної цивілізації

Музей і сучасність: актуальні проблеми музейної діяльності

Сошнікова Ольга Миколаївна

Тези наукових доповідей (повідомлень)

Харківський історичний музей – один з найбільших і найстаріших музеїв України, провідний науково-дослідний і методичний центр краєзнавства і музеєзнавства на Слобожанщині. Його збірка нараховує більше 250 тис. пам’яток матеріальної і духовної культури, які є державною власністю і належать до державної частини Музейного фонду України. Окремі колекції Харківського історичного музею були започатковані ще у зібраннях художньо-промислового музею, створеного у 1886 р. Сам історичний музей веде свій родовід від Музею Слобідської України ім. Г.С.Сковороди, який було засновано у січні 1920 року. Музей повністю укомплектований науковими і технічними працівниками.

З 1943 року Харківський історичний музей займав приміщення колишнього архієрейського будинку та магазину Жирардівської мануфактури (вул. Університетська 8 та 10), а в 1990 р., з метою розширення площ музею, йому був переданий будинок колишнього Ломбарду  (вул. Університетська 5). У подальшому, ситуація склалась не на користь музею: розпорядженням представника президента в Харківській області № 197 від 15.03.1993р. та № 871 від 05.11.1993р. приміщення музею були передані у власність Свято-Покровського монастиря, а музей переведений у приміщення колишнього Ломбарду, що привело до значного скорочення експозиційних площ. (майже в 1,5 рази).

За останні 10 років, в приміщенні колишнього Ломбарду, за виділені з бюджету кошти, проведено санітарний ремонт експозиційного залу на 1 поверсі, де силами співробітників музею, не використавши жодної копійки бюджетних коштів, на обладнанні 60-х років ХХ ст. відтворено початок експозиції “Харківщина з давніх часів до ХVIII сторіччя”. Експозиція діє і сьогодні, хоча обладнання  та  вітрини не відповідають рівню ХХІ століття, вона користується великою популярністю у відвідувачів. Крім цього, за ці роки було зроблено ремонт виставкових залів і збудовано на 4 та 5 поверхах фондосховище. Однак, розмістити речові фонди музею в фондосховищі співробітники не мали змоги (згідно з існуючими інструкціями та положеннями) тому, що воно було не повністю обладнане, згідно з проектом, системами газового пожежегасіння та автоматичного контролю за температурно-вологісним режимом в приміщеннях, а також відсутністю стелажів та іншого спеціального обладнання, внаслідок чого, більше 10 років фонди музею зберігалися у запакованому вигляді. Лише в 2007 р. з бюджету було виділено 100 тис. грн. на обладнання фондосховища, завдяки вдало проведеному тендеру, були замовлені та встановлені збірні стелажі у фондосховищах інвентарних груп “Документи”; “Афіші, програми”; “Дерево”; “Метал”; “Кераміка, скло”; “Фотодокументи”; рухома стелажна конструкція у фондосховищі групи “Документи”. Потім  силами співробітників музею, студентів ХДАК та ХДАДМ, а також солдатів строкової служби колишнього Харківського інституту танкових військ ім. Верховної Ради, музейні предмети, які тимчасово перебували у приміщенні актового залу і великого експозиційного залу на 3 поверсі, були перенесені на 5 поверх у  фондосховище. Це дало можливість відремонтувати актовий зал і розпочати ремонт експозиційного залу на 3 поверсі.

Музейна історія, тобто історія в колекціях, каталогах, експозиціях – це особливий жанр, який вимагає від наукових музейних співробітників уміння орієнтуватися у сучасній, швидкоплинній культурній ситуації. Не дивлячись на ті складні умови, в яких сьогодні знаходиться Харківський історичний музей, наукові співробітники вивчають фондові зібрання, роблять виставки, виступають з доповідями на Всеукраїнських Міжнародних та регіональних конференціях; щорічно музей проводить Сумцовські читання, де розглядаються актуальні питання з історії Слобожанщини, стан музейної справи в регіоні та перспективи їх подальшого розвитку, проблеми науково-дослідної, експозиційної, виставкової, науково-освітньої діяльності музеїв та питання пам’яткоохоронної роботи в області. Співробітники музею проводять археологічні, історичні та етнографічні експедиції з метою вивчення та комплектування фондів музею новими музейними предметами, які висвітлюють маловідомі сторінки нашого краю; музейним закладам міста та  області, постійно надаються консультації з усіх питань музейної роботи, проводиться аналіз музейної мережі регіону. На базі експозицій та виставок музею проводяться екскурсії, лекції, тематичні заходи, присвячені пам’ятним та ювілейним датам в історії країни, її видатним діячам (щорічно Харківський історичний музей приймає понад 250 тис. відвідувачів).

Але, на жаль, без достатньої фінансової підтримки музей так і не зміг повністю відновити повнопрофільну експозицію, яка б відтворювала історію Харківщини з найдавніших часів до сьогодення. Таке становище значною мірою негативно впливає на роль Харківщини як лідера України в галузі культури. На сьогодні з усією гостротою постало питання створення повно профільної експозиції та повного функціонування цього музейного закладу, як соціокультурного інституту, одного з найважливіших елементів культури Харківського регіону в умовах сучасної цивілізації.

Усе це зумовлює необхідність прийняття цільової обласної Програми відродження Харківського історичного музею – історичної перлини Слобожанщини, виконання якої розраховано на період з 2008 до 2012 року. Проект Обласної Програми відродження Харківського історичного музею на 2008-2012 роки, був розроблений директором музею Цигульовим В.А., заступником директора з наукової роботи Сошніковою О.М., головним художником музею Тітінюком Ю.О. за дорученням та за підтримки управління культури і туризму Харківської облдержадміністрації. Програма відповідає Державній музейній політиці, враховує “Основи законодавства України про культуру”, закони України: “ Про музеї та музейну справу”, “Про охорону культурної спадщини”, “Про охорону археологічної спадщини”, постанови Верховної Ради України  “Про рекомендації парламентських слухань “Культурна політика в Україні: пріоритети, принципи та шляхи реалізації” від 21.06.2005р. № 2680-IV, інші  нормативно-правові акти України у сфері культури та музейної справи.

Програма має на меті зосередження зусиль органів державної виконавчої влади та органів місцевого самоврядування на виконання пріоритетних напрямів роботи по відродженню повнопрофільної діяльності Харківського історичного музею в умовах сучасної цивілізації, як багатофункціонального інституту соціальної пам'яті з функціями документування, вивчення, збереження та популяризації історичних цінностей Харківського регіону – одного з найбагатших в Україні за кількістю пам’яток та об’єктів державного і світового значення. Фінансування заходів, передбачених Програмою, має здійснюватись поетапно, з урахуванням реальних можливостей обласного бюджету, із залученням коштів інших джерел, не заборонених законодавством. Загальний обсяг фінансування становить 19 370 000 грн., що складають :

1.     Розробка науково-проектної документації (500 000 грн.)

2.     Виготовлення обладнання та дизайну експозиції з розрахунку 5 тис. грн. за 1 м2 (7 000 000 грн.)

3.     Створення художньо-графічної частини експозиції з розрахунку 2 тис. грн. за 1 м2 (3 500 м2)

4.     Комп’ютеризація залів експозиції (700 000 грн.)

5.     Установка охоронної сигналізації (200 000 грн.)

6.     Обладнання приміщення фондосховища (1 000 000 грн.)

7.     Коефіцієнт на передбачені затрати (10%) 1 670 00 грн.

Основними завданнями та очікуваними результатами виконання Програми, є :

·       створення належних умов Харківському історичному музею для забезпечення конкурентоспроможності його історико-культурної продукції та сприянню міжнародного співробітництва у галузі музейної справи.

·       активізація наукових досліджень, як засобу не тільки історичного пізнання, але й формування світогляду українського народу.

·       надання фінансової підтримки Харківському історичному музею для відновлення повнопрофільної експозиції, яка б відтворювала історію Харківщина з найдавніших часів до сьогодення, що буде позитивно впливати на роль Харківщини, як лідера України в галузі культури.

·       підтримка активніших позицій Харківського історичного музею в національній освітній системі, інтегруючи на практиці найбільш передові музейно-педагогічні технології.

·       забезпечення фінансування витрат на охорону Державного музейного фонду України в Харківській області.

·       поповнення та збереження фондів Харківського історичного музею – ретранслятора пам'яток і традицій, який формує соціокультурну свідомість населення і стоїть на загальнодержавній позиції.

·       здійснення капітального ремонту, реконструкції, модернізації, експозиційного та технічного переоснащення, а також фондового обладнання Харківського історичного музею – одного з провідних центрів культури в умовах сучасної цивілізації.